• Kaczka

Jak prosto i szybko przygotować piersi kaczki?

Przygotowanie piersi kaczki do smażenia; Smażenie; Odpoczywanie

 

Kategoria: ABC Gotowania

Kuchnia według stron świata: Polska, Francuska

 

Przygotowanie kaczki do smażenia.

Piersi kaczki myjemy, osuszamy papierowym ręcznikiem i oglądamy, czy w skórze nie ma pozostałości z piór. Jeżeli takowe znajdziemy należy je usunąć, najlepiej przy pomocy pęsety. Jeżeli mamy taką możliwość, przed kupnem warto piersi dokładnie obejrzeć pod kątem ilości pozostałości piór i wybrać tą gdzie jest ich jak najmniej, żeby się potem nie narobić. Następnie piersi nacieramy solą i pieprzem i zostawiamy w temperaturze pokojowej na 3 godziny lub w lodówce na całą noc

 

Smażenie kaczki (pierś o wymiarach 20 x 5 x 2 cm)

Pierś kaczki nacinamy od strony skóry w krateczkę do głębokości mięsa i smażymy na suchej, mocno rozgrzanej patelni na średnim gazie (uwaga: tłuszcz z kaczki pryska na wszystkie strony, więc możemy smażyć pod przykryciem) skórą do dołu ok. 6-7 minut, następnie odlewamy tłuszcz, zmniejszamy gaz i na suchej patelni, już bez przykrycia smażymy kaczkę od strony mięsa ok. 3 minuty (jeżeli smażyliśmy wcześniej pod przykryciem) lub 5 minut (jeżeli smażyliśmy bez przykrycia). Kaczki nie smażymy zbyt długo, bo zależy nam, żeby w środku była różowiutka. Pierś można naciąć w trakcie smażenia w celu sprawdzenia jaki jest stopień wysmażenia. Czas smażenia zależy oczywiście od grubości piersi kaczki.

 

Odpoczywanie kaczki.

Po usmażeniu kaczusia musi odpocząć i dlatego zawijamy ją jak świstak w sreberko na ok. 4 minuty. Po co? Otóż w czasie smażenia włókna mięsa kurczą się wypuszczając z siebie soki, które uciekają jak najdalej od źródła ciepła, czyli w kierunku środka mięsa. Jeśli ściągniemy mięso z patelni i od razu pokroimy, te wszystkie uwolnione soki wypłyną z mięsa zostawiając je suchym. Jeśli natomiast odstawimy mięso w ciepłe miejsce to powoli włókna zaczną się rozprężać na nowo wsiąkając soki. Opcjonalnie po odpoczywaniu, piersi możemy włożyć do piekarnika nagrzanego do 180 stopni na 4-5 minut w celu podgrzania.

 

Piersi kaczki przygotowanie

Jak prosto i szybko przygotować piersi kaczki?

 

Powiązane przepisy:

Piersi kaczki w winnym sosie z duszonym jabłuszkiem i konfiturą z żurawiny

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress