Poradnik domowego sushi mastera – Gadżety do sushi

Garnek do ryżu, Wok, Termometr kucheny, Mata bambusowa, Pałeczki

 

Garnek do ryżu → Zautomatyzowane naczynie do gotowania każdego rodzaju ryżu w formie sypkiej (ryż biały, ryż jaśminowy, ryż basmati, ryż brązowy, ryż czerwony, ryż czarny). Garnek posiada naczynie pokryte teflonem (do którego wkładamy ryż i odpowiednią ilość wody w zależności od rodzaju ryżu), pokrywkę oraz czujnik wyłączający jego pracę (nie musimy pilnować ryżu). Po ugotowaniu ryż jest cały czas podgrzewany, dzięki czemu możemy przygotować go wcześniej. Dzięki tej metodzie gotowanie ryżu jest dużo przyjemniejsze i mniej absorbujące niż w tradycyjnej metodzie.

Krótka instrukcja jak przygotować ryż?

Ryż płuczemy na sicie. Przekładamy do garnka, zalewamy zimną wodą do przykrycia i moczymy przez 30 minut do momentu, aż zmieni kolor na śnieżnobiały (nie moczymy ryżu brązowego, czarnego i czerwonego). Następnie ryż odcedzamy. Przekładamy do naszego specjalnego garnka, zalewamy odpowiednią ilość wody w zależności od rodzaju ryżu i czekamy aż się ugotuje. Ilość wody podana jest zwykle na opakowaniu, ale ogólna zasada wygląda następująco:

  • Ryż do sushi: 1:1,2
  • Ryż jaśminowy, Ryż basmati: 1:1,3
  • Ryż biały: 1:1,5
  • Ryż brązowy, czerwony i czarny: 1:1,8

 

Gażety do sushi

Garnek do ryżu

 

Wok → Głęboka patelnia ze stali węglowej. Idealnie sprawdza się podczas smażenia w głębokim tłuszczu np. dań z tempurą.

Termometr kuchenny → Termometr wyposażony w sondę, przeznaczony do mierzenia temperatury podczas gotowania (mleka) pieczenia (mięsa) czy smażenia (pomiar oleju). Idealnie sprawdza się do pomiaru oleju podczas smażenia w głębokim tłuszczu np. dań z tempurą. Przy zakupie należy zwrócić uwagę, czy termometr wyposażony jest w klips pozwalający na zawieszenie go na krawędzi naczynia.

 

Gażety do sushi

Wok + Termometr kuchenny

 

Mata bambusowa → Specjalna, kwadratowa mata wykonana z okrągłych bambusowych pałeczek splecionych sznurkiem służąca do zwijania rolek sushi. Dostępna jest w kilku rozmiarach np. 24×24 cm lub 27×27 cm.

Krótka instrukcja jak korzystać z maty?

Na matę kładziemy płat nori, rozprowadzamy na nim ryż do sushi, kładziemy nadzienie i zawijamy. Początkowo wymaga to odrobiny wyczucia, ale jako, że nie jest to technologia kosmiczna, szybko dochodzi się do wprawy.

 

Gadżety do sushi

Mata bambusowa

 

Talerzyki do sushi + Miseczki na sos do maczania

Pałeczki → Japońskie sztućce. Na rynku dostępne są pałeczki jednorazowe i wielorazowe. Pałeczki jednorazowe rozdzielamy przed użyciem.

Krótka instrukcja jak trzymać pałeczki?

Dolną pałeczkę kładziemy między palcem wskazującym a kciukiem i podtrzymujemy palcem serdecznym. Górna pałeczkę trzymamy trzema placami: kciukiem, palcem wskazującym i serdecznym. Dolna pałeczka pozostaje nieruchomo. Operujemy tylko górną pałeczką.

 

Gadżety do sushi

Talerzyk do sushi + Miseczka + Pałeczki

 

Powiązane przepisy:

Domowe sushi – Futomaki z pieczonym łososiem w słodkim sosie sojowym

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress