Creme Brulee, czyli bajeczny deser prosto z Francji

Waniliowy krem ze śmietanki kremówki, żółtek i cukru uwieńczony warstwą chrupiącego karmelu

 

Kremowa lekkość i odgłos pękającej, cukrowej skorupki sprawia, że creme brulee to bajeczna kwintesencja francuskiego cukiernictwa.

 

Kategoria: Desery → Musy i Kremy

Kuchnia według stron świata: Francuska

Kuchnia według diety: Bezglutenowa, Wegetariańska

 

Porcja: 6 foremek o średnicy 9 cm i wysokości 2,5 cm

Czas przygotowania: 2 h 15 minut (15 minut na przygotowanie, 1h na pieczenie, 1 h na studzenie) + 5 h na stężenie

 

Składniki:

 • 500 ml śmietanki uht 30%
 • 6 żółtek z jajek zerówek lub jedynek od szczęśliwych kurek
 • 50 g cukru lub 30 g fruktozy
 • 1 laska wanilii
 • 12 łyżeczek jasnego cukru trzcinowego do posypania – po 2 łyżeczki na każdą foremkę
 • Dekoracja: świeże porzeczki/maliny/borówki + listki mięty

 

Przygotowanie:

 • Śmietankę przelewamy do rondelka, dodajemy cukier, wyłuskane ziarenka wanilii razem z laską (laskę wrzucamy dla zwiększenia aromatu i wyławiamy ją gdy śmietanka przestygnie) i podgrzewamy na małym ogniu ok. 5-6 minut do momentu, aż cukier się rozpuści, a śmietanka zacznie lekko pyrkotać.
 • Śmietankę z cukrem zdejmujemy z ognia i studzimy pod przykryciem ok. 20-30 minut, żeby nie powstał kożuch. Śmietanka powinna być dobrze wystudzona, po to, by po dodaniu do żółtek krem się nie zważył.
 • Żółtka przekładamy do miski i ubijamy chwilę mikserem. Ubite żółtka powinny być dobrze wymieszane, ale nie napowietrzone.
 • Do ubitych żółtek wlewamy chochlę wystudzonej śmietanki i mieszamy drewnianą łyżką, ponownie dodajemy chochlę śmietanki i znowu mieszamy. Resztę śmietanki wlewamy powoli wąskim strumieniem i mieszamy drewnianą łyżką do połączenia składników. Składniki mieszamy bardzo delikatnie, aby nie napowietrzyć kremu. Pamiętamy, że creme brulle powinien być gładki bez bąbli.
 • Gotową masę przelewamy do płytkich ceramicznych foremek prawie po same brzegi, zostawiając miejsce na cienką warstwę karmelu, wstawiamy do piekarnika nagrzanego do 100 stopni opcja góra-dół i pieczemy ok. 1 godziny do momentu, aż po dotknięciu palcem krem będzie sprężysty. Krem nie będzie bardzo sztywny, ale nie martwimy się tym – ustabilizuje się podczas chłodzenia w lodówce.
 • Kokilki wyjmujemy z piekarnika, każdą kokilkę owijamy w przezroczystą folię spożywczą, tak aby folia nie dotykała kremu i odstawiamy do ostygnięcia na ok. 25 minut. Następnie wkładamy do lodówki na ok. 5 godzin lub na całą noc.
 • Tuż przed podaniem gotowy krem posypujemy cukrem trzcinowym i karmelizujemy za pomocą gazowego palnika, tworząc cukrową skorupkę. Cukru nie może być ani za mało, ani za dużo. Gdy dodamy za mało cukru, to cukier nie pokryje dokładnie kremu i przy karmelizacji krem będzie się przypalał. Z kolei gdy dodamy za dużo cukru będziemy musieli sięgnąć po wiertarę, aby przebić się do kremu.

 

Sposób podania: Gotowy krem z cukrową skorupką dekorujemy owocami i listkami mięty. 

.

Creme Brulee

Creme Brulee, czyli bajeczny deser prosto z Francji

 

Creme Brulee

Creme Brulee, czyli bajeczny deser prosto z Francji

 

Creme Brulee

Creme Brulee, czyli bajeczny deser prosto z Francji

 

Creme Brulee

Creme Brulee, czyli bajeczny deser prosto z Francji

 

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress