Ranking najlepszych warszawskich pączków według Jajka i Boczku

 

Tłusty Czwartek to już tradycja i gdy tylko pomyślę o cieplutkich, puchatych pączusiach, lepkich od lukru paluszkach i różanej konfiturze na czubku nosa, od razu me serce wypełnia się słodyczą. Ale jak grzeszyć to już na całego i dlatego właśnie co roku jak bumerang powraca pytanie „Gdzie zjeść te najpyszniejsze, maślane pączki?”. Jajko i Boczek doskonale rozumie ten dylemat i specjalnie dla Was moje misie kolorowe, Loża Lutoborskich w składzie 5-osobowym (+ 3 psy) zasiadła w kanapowej pierwszej klasie i poddała swej skromnej ocenie klasyczne pączki (z konfiturą z róży lub wieloowocową, lukrem i skórką pomarańczową) z 20-stu warszawskich cukierni. Ocena obejmowała ogólny wygląd, ciasto, nadzienie, dodatki oraz cenę. Nominowani w kategorii „Najlepszy warszawki pączek” zostali: Pracownia Cukiernicza Zagoździński, Cukiernia Pawłowicz, Pracownia Cukiernicza Sucre Patisserie, Cukiernia Smaki Warszawy, Cukiernia A. Blikle, Cukiernia Sowa, Cukiernia Sławomir Dybalski, Monique Bakery & Wine, Galeria Wypieków Piotr Lubaszka, Cukiernia Stary Dom, Cukiernia Słodki Słony, Cukiernia Batida, Cukiernia Lukullus, Cukiernia Krzysztof Sierski, Piekarnia Cukiernia Putka, Pracownia Cukiernicza Jotka, Piekarnia Cukiernia Gromulski, Cukiernio Piekarnia Margita, Cukiernia Cieślikowski, Cukiernia Dolce & Amaro.

 

Miejsce 1. Pracownia Cukiernicza Zagoździński

Miejsce 2. Cukiernia Pawłowicz

Miejsce 3. Pracownia Cukiernicza Sucre Patisserie

Miejsce 4. Cukiernia Smaki Warszawy

Miejsce 5. Cukiernia A. Blikle

 

Wyróżnienie za wygląd: Cukiernia Sowa, Pracownia Cukiernicza Sucre Patisserie

Wyróżnienie za nadzienie: Monique Bakery & Wine (nadzienie z konfiturą różaną), Pracownia Cukiernicza Sucre Patisserie (nadzienie z czarnej porzeczki i fiołków), Cukiernia Sławomir Dybalski (nadzienie z powidłami śliwkowymi), Cukiernia A. Blikle (nadzienie z powidłami śliwkowymi)

Wyróżnienie za adekwatność ceny do jakości: Pracownia Cukiernicza Zagoździński (2,20 PLN), Galeria Wypieków Piotr Lubaszka (1,75 PLN)

Wyróżnienie za ofertę dodatkową: Galeria Wypieków Piotr Lubaszka za puchate pączusie na wagę oprószone cukrem

Absurd cenowy: Cukiernia Słodki Słony (8,00 PLN)

Największe rozczarowanie: Cukiernia Stary Dom, Piekarnia Cukiernia Putka

 

Pracownia cukiernicza Zagoździński. Za czym kolejka ta stoi? Odpowiedź jest prosta: za hitem tłustego czwartku – cieplutkimi, puchatymi pączkami. I chodź cukiernia żywcem wyjęta jest z czasów PRL, a czas stania w kolejce przekracza często gęsto 3 godziny, to fakt, że cukiernia specjalizuje się tylko i wyłącznie w pączkach sprawia, że klientów tu nie brak. Rzekłabym nawet, że są tak popularne, że w okresie tłustoczwartkowym cukiernia nie przyjmuje zamówień, a w sam Tłusty Czwartek dochodzi nawet do ich reglamentacji 20 sztuk na osobę, o czym cukiernia powiadamia na swojej stronie internetowej. Cukiernia czynna jest od godziny 9:00, ale w Tłusty Czwartek nawet od 8:00 albo i wcześniej, tak więc jeśli masz ochotę na pysznego pączka stań w kolejce już o świcie :) Inwalidom i kobietom ciężarnym pączki sprzedawane są poza kolejnością, o czym informuje tabliczka w środku.

Lokalizacja: ul. Górczewska 15

Wygląd: 4,5

Ciasto: 5+ (pięknie wyrośnięte)

Nadzienie: 5 (konfitura wieloowocowa)

Dodatki: 4,5 (lukier pięknie trzaska, ale jest go stosunkowo za mało, pączek bez skórki pomarańczowej)

Cena: 2,20 PLN

Oferta dodatkowa: brak

Strona internetowa: http://pracowniacukiernicza.pl/

 

Cukiernia Pawłowicz. Cukiernia Pawłowicz tzw. cukiernia z Chmielnej (choć otworzyła już swój drugi punkt) to druga cukiernia obok Pracowni Cukierniczej Zagoździński oferująca cieplutkie pączki, których woń wabi wszystkich przechodniów, z tą różnicą, że na drugi dzień nie są one już tak atrakcyjne – ciasto staje się suche, a nadzienie tężeje. Cukiernia serwuje głównie pączki, za to z bogatym wyborem nadzienia, tak więc jeśli nie przepadasz za klasyczną konfiturą z róży, możesz kupić tu pączki z adwokatem budyniem, czekoladą, wiśniami, jabłkami, twarogiem i owocami, tofii, chałwą, krówką, kajmakiem. Bardzo lubię klasyczne pączki ze skórką pomarańczową, ale migdałowa posypka wydaje się być równie kuszącą alternatywą.

Lokalizacja: Chmielna 13, Dworzec Centralny box 49 (kliknij na mapkę)

Wygląd: 5

Ciasto: 4,5 (ciasto ładnie wyrośnięte, ale odrobinę za suche)

Nadzienie: 5 (konfitura różana)

Dodatki: 5 (lukier + płatki migdałów zamiast skórki pomarańczowej)

Cena: 3,50 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z Adwokatem, budyniem, czekoladą, wiśniami, jabłkami, twarogiem i owocami, tofii, chałwą, krówką, kajmakiem, pączusie na wagę

Strona internetowa: brak

 

Pracownia Cukiernicza Sucre Patisserie. Ach co to były za pączki. Nic dodać już ująć. No może konfitury różanej było ciut ciut za mało, ale cała reszta, począwszy od wyglądu, a na dodatkach skończywszy, czaruje do ostatniego kęsa. Pączki z kremem cytrynowym odrobinę wykręcają gębę i zdecydowanie puchate ciasto nie współgra z nadzieniem (ale to już kwestia gustu), za to prawdziwym rarytasem okazały się pączki z czarną porzeczka i fiołkiem.

Lokalizacja: ul. Klimczaka 5, ul. Walecznych 74, C.H. Galeria Mokotów ul. Wołoska 12, ul. Mokotowska 12

Wygląd: 5+

Ciasto: 5 (puchate, lekko wilgotne)

Nadzienie: 4,5 (ciut ciut za mało)

Dodatki: 5 (lukier + płatki dzikiej róży)

Cena: 3,90 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z czarną porzeczką i fiołkiem, powidłami śliwkowymi i migdałami, kremem cytrynowym, solonym karmelem, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://sucre.pl/pl/

 

Cukiernia Smaki Warszawy. Obok cukierni Lukullus i A. Blikle trzecia najbardziej ekskluzywna cukiernia w rankingu. Mimo, że pączek nie przyciąga swym wyglądem, wzbudza zachwyt pysznym ciastem i zmysłowym, słodko-kwaskowatym nadzieniem. Cena 4,50 PLN za sztukę może odrobinę odstraszać, ale w tym wypadku warto zaryzykować.

Lokalizacja: ul. Żurawia 47/49, ul. Felińskiego 52

Wygląd: 4 (pączek lekko zapadnięty)

Ciasto: 4,5 (ciasto puchate, ale odrobinę za suche)

Nadzienie: 5 (konfitura różana)

Dodatki: 5 (lukier ze skórką pomarańczową)

Cena: 4,50 PLN

Oferta dodatkowa: brak

Strona internetowa: http://www.smakiwarszawy.pl/

 

Cukiernia A. Blikle. Jedni nazwali by pączek od Bliklego słodkim, małym wypierdkiem, ale w tej małej formie schowanej w papilotce kryje się ekskluzywny urok. Lukier zbytnio oblepia paluszki i odrobinę przytłacza ilością. I choć Blikle nie urzeka pączkami jak kiedyś, a ich skromny rozmiar odbiega od pozostałych, testowanych pączków, to na tle cukierni i tak plasuje się w czołówce.

Lokalizacja: kilka punktów w Warszawie m.in. ul. Nowy Świat 33, Rondo ONZ 1, ul. Senatorska 24, C.H. Arkadia al. Jana Pawła II 82, C.H. Galeria Mokotów ul. Wołoska 12.

Wygląd: 4,5

Ciasto: 4,5 (ciasto odrobinę za mało wyrośnięte i za słodkie)

Nadzienie: 4,5 (konfitura różana)

Dodatki: 4 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 3,50 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z nadzieniem śliwkowym, pączki z konfiturą różaną i pudrem, pączek z nadzieniem z czarnego bzu z lukrem i płatkami migdałów, pączusie na wagę

Strona internetowa: https://www.blikle.pl/

 

Cukiernia Sowa. Pączek z Cukierni Sowa można określić mianem pączka z bajki – przyprószony cukrem pudrem i posypany malinową posypką wygląda tak pięknie, że chce się go zjeść tu teraz, natychmiast. Niestety ciasto rozczarowuje swą tłustością i efekt wow szybko mija.

Lokalizacja: kilka punktów w Warszawie m.in. C.H. Reduta Al. Jerozolimskie 148, C.H. Galeria Mokotów ul. Wołowska 12, C.H. Arkadia al. Jana Pawła II 82, ul. Chmielna 11

Wygląd: 5+

Ciasto: 3 (ciasto zdecydowanie za tłuste)

Nadzienie: 4 (konfitura różana)

Dodatki: 5 (cukier puder + malinowa posypka)

Cena: 3,10 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z powidłami śliwkowymi, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.cukierniasowa.pl/

 

Pączek na Tłusty Czwartek

Cukiernia Sowa. Pączek z konfiturą z róży, cukrem pudrem i malinową posypką.

 

Pączki na Tłusty Czwartek

Cukiernia Sowa. Pączek z konfiturą z róży, cukrem pudrem i malinową posypką.

 

Monique Bakery & Wine. Pączek z Monique czaruje nadzieniem, które wręcz wycieka ze środka i sprawia, że mamy ochotę wgryźć się jeszcze głębiej. To jednak nie tłumaczy ceny 5 PLN, która biorąc pod uwagę całą resztę czynników jest (mówiąc delikatnie) lekką przesadą.

Lokalizacja: ul. Krucza 41/43, Galeria Mokotów ul. Wołoska 12

Wygląd: 5

Ciasto: 4 (ciasto puchate, ale za suche)

Nadzienie: 5 (konfitura różana)

Dodatki: 4 (mało lukru)

Cena: 5,00 PLN

Oferta dodatkowa: brak

Strona internetowa: http://www.moniquebakery.pl/

 

Cukiernia Sławomir Dybalski. Nie ukrywam, że mam sentyment do tej cukierni. Studiując na Politechnice, zawsze znalazł się pretekst (dobrze zdany egzamin czy wręcz oblany), aby wpaść na pączka do Dybalskiego. I tym razem z przyjemnością zanurzyłam swe zębiska w puchatym wypieku. W cukierni znajdziesz tylko i wyłącznie pączki z powidłami śliwkowymi, co stanowi doskonałą alternatywę dla tych, którzy nie przepadają za klasycznym nadzieniem z róży.

Lokalizacja: ul. Noakowskiego 16

Wygląd: 5

Ciasto: 4,5 (ciasto puchate, ale odrobinę za suche)

Nadzienie: 4,5 (powidła śliwkowe)

Dodatki: 5 (lukier ze skórką pomarańczową)

Cena: 2,50 PLN

Oferta dodatkowa: pączusie na wagę

Strona internetowa: brak

 

Galeria Wypieków Piotr Lubaszka. Zdecydowaną zaletą pączka z Galerii Wypieków jest jego adekwatność do ceny. Pączek ładnie wyrośnięty, choć odrobinę za suchy, lukier zbyt kleisty, a nadzienie choć nie rzuca na kolana, nie powoduje również grymasu niezadowolenia. Jednym słowem poprawny pączek. Za to na szczególną uwagę zasługują pączusie na wagę – puchate, wilgotne, oprószone cukrem, wręcz same się wślizgują. Zanim się obejrzysz zjadasz całe opakowanie :)

Lokalizacja: kilkadziesiąt punktów w Warszawie m.in. Al. Solidarności 119/125, ul. Senatorska 28, ul. Słomińskiego 5, ul. Emilii Plater 12, ul. Hoża 29/31, ul. Wspólna 52/54

Wygląd: 4,5

Ciasto: 4 (ciasto ładnie wyrośnięte, ale odrobinę za suche)

Nadzienie: 4 (konfitura różana)

Dodatki: 4 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 1,75 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z nadzieniem z malin, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://lubaszka.pl/

 

Cukiernia Stary Dom. To jedna z moich ulubionych cukierni, a tu takie rozczarowanie :( Ciasto suche, a nadzienia w zasadzie brak. Nie wspomnę już o cenie. To jedno wielkie nieporozumienie. Apeluje do Cukierni Starego Domu – do jasnej Anielki, zróbcie coś z tym pączkiem!!!!!!

Lokalizacja: ul. Puławska 104

Wygląd: 4,5

Ciasto: 3

Nadzienie: 2 (w zasadzie brak)

Dodatki: 4 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 5,00 PLN

Oferta dodatkowa: brak

Strona internetowa: http://www.cukierniastarydom.pl/

 

Cukiernia Słodki Słony. Pączek za 8 PLN??? Kupując pączki w cukierni Monique i Starym Domu uznałam że 5 zł za pączka to dosyć sporo, ale za 8 zł  to albo upadli na kopułkę albo te pączki są ze złota. Nawet super exlusive pączek od Bliklego kosztuje 3,50. Do tego wszystkiego pączek jest tak tłusty, że po 2-óch kęsach nie mam ochoty sięgać po następny. Tak więc pytam po raz drugi 8 PLN??? Poważnie???

Lokalizacja: ul. Mokotowska 45

Wygląd: 4,5

Ciasto: 3 (o wiele za tłuste)

Nadzienie: 5 (konfitura różana)

Dodatki: 4,5 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 8,00 PLN

Oferta dodatkowa: pączek z konfiturą z malin, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.slodkislony.pl/

 

Cukiernia Batida. Cukiernia oferuje pączki pieczone, a nie smażone, co czyni je mniej kalorycznymi. Ale czy tak naprawdę zależy nam, aby pączek miał mniej kalorii? Bo jeżeli tak, to polecam super fit ciasto owsiane. Pączek w Batidzie bardziej przypomina smakiem babkę drożdżową z nadzieniem z róży niż klasycznego pączka, choć przyznaje ciasto jest smaczne, wyrośnięte i odpowiednio wilgotne.

Lokalizacja: kilka punktów w Warszawie m.in. ul. Marszałkowska 53, ul. Królewska 2, ul. Wybrzeże Kościuszkowskie 45

Wygląd: 4

Ciasto: 4,5 (puchate i odpowiednio wilgotne)

Nadzienie: 5 (konfitura różana)

Dodatki: 3 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 3,90 PLN

Oferta dodatkowa: brak

Strona internetowa: http://www.batida.pl/

 

Cukiernia Lukullus. Obok Cukierni Smaki Warszawy i A. Blikle to trzecia najbardziej ekskluzywna cukiernia w rankingu i wydawać by się mogło, że pączki też takie być powinny. A i owszem ciasto drożdżowe na maśle z Grajewa, bez sztucznych dodatków i konserwantów, wypełnione konfiturą z róży damasceńskiej i udekorowane posypką z malin, wcześniej zmrożonych w ciekłym azocie lub innej tajemnej miksturze. Do tego wszystkiego pączki pięknie zapakowane w pudełko z zimową grafiką „Pod śniegiem świat pochylony” według projektu akwarelisty Tytusa Brzozowskiego. Wszystko jest tak piękne, że człowiek je te pączki oczami wyobraźni. I na tym koniec. Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że pączki te są niejadalne, ale po takim wstępnie oczekuje frywolnego uniesienia, czegoś super ekstra, czegoś co będzie mi się śnić po nocach, a tu po prostu mamy dobre nadzienie zamknięte w z lekka suchym cieście. W 2015 roku według magazynu kulinarnego KUKBUK pączki z Lukullusa zostały uznane za najlepsze w Warszawie. Nie wiem czy coś się zmieniło przez ten rok, czy redaktorzy z KUKBUKA zachłyśnięci piękną bajeczką o cudownym pączku, przyznali cukierni ten tytuł z rozpędu.

Lokalizacja: kilka punktów w Warszawie m.in. C.H. Arkadia al. Jana Pawła II 82, C.H. Złote Tarasy ul. Złota 59, ul. Mokotowska 52A, ul. Chmielna 32

Wygląd: 5

Ciasto: 4 (puchate, ale suche)

Nadzienie: 4,5 (konfitura różana)

Dodatki: 4 (lukier + malinowa posypka)

Cena: 3,90 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z powidłami śliwkowymi, paczusie na wagę

Strona internetowa: http://cukiernialukullus.pl/

 

Cukiernia Krzysztof Sierski. Cukiernia kultywuje zwyczaje warszawskiego cukiernictwa, którego Pan Krzysztof uczył się od 1958 r. Tradycyjne cukiernictwo w jego wydaniu to unikanie mieszanek piekarniczych na rzecz standardowych składników: świeżych jajek, kremowej śmietanki i masła. Pączki są ręcznie robione, otrzymują nadzienie przed smażeniem, które jak na konwencjonalne cukiernictwo przystało, odbywa się na smalcu. Podobno do cukierni przychodzą babcie pokazywać wnukom, jak wygląda prawdziwe ciasto, tak przynajmniej twierdzi właściciel. Nie wiem na ile w tym prawdy, bo w oferowanych pączkach ciasto jest z pewnością zbyt spieczone i za tłuste. Ponadto, jak to na warszawskiej Pradze – okolica raczej nie zachęca do podróżowania. Jeżeli jednak macie ochotę na degustację, w Tłusty Czwartek oraz Ostatkowy Wtorek możecie przeżyć słodkie chwile z pączkami od Pana Krzysztofa Sierskiego w kawiarni Muzeum Warszawskiej Pragi.

Lokalizacja: ul. Targowa 18 paw. 34

Wygląd: 4 (za bardzo spieczony i zapadnięty)

Ciasto: 4 (puchate, ale za tłuste)

Nadzienie: 3,5 (konfitura wieloowocowa)

Dodatki: 4,5 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 2,00 PLN

Oferta dodatkowa: pączusie na wagę

Strona internetowa: brak

 

Piekarnia Cukiernia Putka. Szczerze mówiąc, nie mogę w to uwierzyć, że cukiernia oferuje tak słabe pączki. Latem, idąc do pracy, skręcałam tu po pyszne jagodzianki, którymi rozkoszowałam się do porannej kawki. Wyszłam z założenia, że pączki też nie mogą być najgorsze. To obok Cukierni Stary Dom drugie, największe rozczarowanie :(

Lokalizacja: kilkadziesiąt punktów w Warszawie

Wygląd: 4,5

Ciasto: 3 (suche ciasto)

Nadzienie: 1 (nadzienie może kiedyś leżało obok róży a może nie)

Dodatki: 4,5 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 1,70 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z nadzieniem z pomarańczy, wiśni i jagód, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.putka.pl/

 

Pracownia Cukiernicza Jotka. Niech Was nie zwiedzie blade lico tego pączka. Choć wygląda na mało wypieczonego,  kryje w sobie puchate, wilgotne ciasto i smaczną, różaną konfiturę.

Lokalizacja: ul. Grójecka 128

Wygląd: 4 (za mało wypieczony)

Ciasto: 5 (ciasto puchate i odpowiednio wilgotne)

Nadzienie: 4 (konfitura różana)

Dodatki: 4,5 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 3,00 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z Adwokatem, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.jotka-dekor.com.pl/

 

Piekarnia Cukiernia Gromulski. Dramatu nie ma, bo ciasto choć odrobinę za suche, to ładnie wyrośnięte. Wiele natomiast do życzenia pozostawia marmolada truskawkowo-malinowa, której przesadna słodycz i sztuczny posmak pozostawia przykre wspomnienie.

Lokalizacja: ul. Żeromskiego 66, Ogrodowa 32, Zamieniecka 70/U1, Łukowska 1 lok 14U

Wygląd: 5

Ciasto: 4 (puchate, ale trochę suche)

Nadzienie: 3 (nadzienie truskawkowo-malinowe)

Dodatki: 4,5 (lukier bez skórki pomarańczowej)

Cena: 0,99 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z Adwokatem, nadzieniem śliwkowym, pączki z pieca, pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.piekarniagromulski.pl/

 

Cukiernio Piekarnia Margita. Nie łudziłam się, że pączek bezglutenowy będzie tak samo pyszny jak ten glutenowy, ale ten pączek jest po prostu całkowicie niejadalny.

Lokalizacja: ul. Prymasa Tysiąclecia 76C

Wygląd: 3 (maleństwo)

Ciasto: 1 (wyrośnięte, ale bardzo suche)

Nadzienie: 3 (kwaśny mus malinowy)

Dodatki: 3 (lukier bez skórki pomarańczowej)

Cena: 3,50 PLN

Oferta dodatkowa:pączki bezglutenowe  lub bezglutenowe i bezjajeczne

Strona internetowa: http://www.margita-bezglutenowo.pl/

 

Cukiernia Cieślikowski. Nie ukrywam, że nie lubię tej cukierni. I tym razem przeżyłam zawód. Pączek za bardzo spieczony, ociekające tłuszczem ciasto, a nadzienia na tyle mało, że trudno określić jego smak.

Lokalizacja: kilka punktów w Warszawie m.in. C.H. Blue City Al. Jerozolimskie 179, Rondo ONZ Al. Jana Pawła II 18, Belwederska 4, ul. Sarmacka 22

Wygląd: 4 (za bardzo spieczony)

Ciasto: 3,5 (za tłuste)

Nadzienie: 2,5 (konfitura wieloowocowa)

Dodatki: 4-4,5 (lukier + skórka pomarańczowa)

Cena: 2,90 PLN

Oferta dodatkowa: pączusie na wagę

Strona internetowa: http://www.cukierniacieslikowski.pl/

 

Cukiernia Dolce & Amaro. To włoska cukiernia na warszawskich włościach i może na włoskich smakach się znają, ale o polskich pączkach nie mają zielonego (ani jakiegokolwiek innego koloru) pojęcia. Ciasto choć puchate, to niestety suche, nadzienia tyle co kot napłakał, a dziwny smak lukru potwierdza tylko nijakość tego pączka.

Lokalizacja: CH Modo ul. Łopuszańska 22, ul. 1-ego Sierpnia 46

Wygląd: 5

Ciasto: 3,5 (puchate, ale suche)

Nadzienie: 2 (konfitura różana)

Dodatki: 3 (lukier bez skórki pomarańczowej)

Cena: 3,50 PLN

Oferta dodatkowa: pączki z nadzieniem wieloowocowym, morelowym, z białą i ciemną czekoladą

Strona internetowa: http://www.dolceamaro.pl/

 

Pączek na Tłusty Czwartek

Cukiernia Sucre Patisserie. Pączki z konfiturą różaną, czarną porzeczką i fiołkiem, kremem cytrynowym i solonym karmelem.

 

Pączek na Tłusty Czwartek

Cukiernia Sucre Patisserie. Pączki z konfiturą różaną, czarną porzeczką i fiołkiem, kremem cytrynowym i solonym karmelem.

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress