• Pieczona gęś

Jak przygotować perfekcyjną, soczystą gęsinę???

10 przykazań jak upiec idealną gęś w całości

 

Kategoria: ABC gotowania

Kuchnia według stron świata: Polska

Kuchnia według diety: Dla Diabetyków, Bezglutenowa, Kuchnia Fit

 

10 GĘSICH PRZYKAZAŃ!!!

  1. Rozmrażanie. Mrożoną gęś rozmrażamy w lodówce przez ok. 2 doby lub w temperaturze pokojowej ok. 1 dobę
  2. Mycie. Gęś dokładnie myjemy od środka i na zewnątrz, osuszamy papierowym ręcznikiem i oglądamy czy w skórze nie ma pozostałości z piór. Jeżeli takowe znajdziemy należy je usunąć, najlepiej przy pomocy pęsety.
  3. Marynowanie. Gęś przed pieczeniem powinna być zamarynowana (najlepiej dzień wcześniej) z wierzchu i od środka np. majerankiem, jałowcem, cynamonem (zgodnie z przepisem)
  4. Faszerowanie. Gęś przed pieczeniem możemy faszerować owocami np. jabłkami, gruszkami, suszonymi śliwkami lub dowolną kaszą.Farsz usuwamy po upieczeniu. Gęś związujemy z obu stron, tak by farsz nie wypadł podczas pieczenia. Farsz usuwamy po upieczeniu.
  5. Temperatura i czas pieczenia. Na każdy kilogram gęsi przypada 50 minut pieczenia. Wierzch gęsi (gęś umieszczamy piersią do dołu) pieczemy w temperaturze 180 stopni opcja góra-dół przez ok. 1 godzinę, następnie gęś przekręcamy piersią do góry, zmniejszamy temperaturę do 150-160 stopni i pieczemy tak przez ok. 2,5 godziny. Na koniec gęś ponownie przekręcamy piersią do dołu i nie zmieniając temperatury pieczemy przez kolejną godzinę.  Jeżeli do pieczenia gęsi używamy kratki i blachy i zależy nam, żeby nasza gęś była jeszcze bardziej soczysta, możemy upiec ją w kąpieli wodnej tzn. do blachy wlewamy wodę z dodatkiem np. cydru.
  6. Naczynie do pieczenia. Do pieczenia gęsi wykorzystujemy gęsiarkę, czyli naczynie ze specjalną kratką na dnie, tak aby nasza gęś nie leżała bezpośrednio w wytapianym tłuszczu. Jeżeli nie posiadamy gęsiarki, gęś układamy na kratce piekarnika, a poniżej umieszczamy blachę.
  7. Podlewanie. Przed pieczeniem gęś polewamy roztopionym masłem, a w trakcie pieczenia co jakiś czas polewamy wytopionym tłuszczem.
  8. Nakłuwanie. Gęsi nie nakłuwamy podczas pieczenia, ponieważ nakłuwanie mięsa podczas pieczenia powoduje wyciekanie soków iw ten sposób gęś traci swoją soczystość.
  9. Odpoczywanie. Po upieczeniu nasza gęś musi odpocząć, dlatego odstawiamy ją na ok. 15 minut. W czasie pieczenia włókna mięsa kurczą się wypuszczając z siebie soki, które uciekają jak najdalej od źródła ciepła, czyli w kierunku środka mięsa. Jeśli mięso od razu pokroimy, te wszystkie uwolnione soki wypłyną z mięsa zostawiając je suchym. Jeśli natomiast odstawimy mięso w ciepłe miejsce to powoli włókna zaczną się rozprężać, na nowo wsiąkając soki.
  10. Tłuszcz z gęsi. Podczas pieczenia wytapia się duża ilość tłuszczu, który jest najsmaczniejszym i zarazem najbardziej szlachetnym tłuszczem. Tłuszcz taki można przechowywać w lodówce i potem wykorzystać do smażenia czy konfitowania.

 

Co zrobić z tak dużą gęsiną?. Jeżeli po obiedzie zostanie nam sporo część gęsi, możemy oddzielić mięso od kości i następnego dnia zrobić prostą, szybką zapiekankę z dodatkiem kaszy, owoców i gęsiego tłuszczu.

 

Gęsina na św. Marcina

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress