Formy do pieczenia tart i quichów

Tartownica kamionkowa, Tartownica szklana, Tartownica ze stali węglowej

 

Kategoria: Gadżety kuchenne

 

Tartownica kamionkowa (ceramiczna)

Jeżeli zależy nam na pięknej prezentacji, upieczoną tartę możemy podać w kamionkowej tartownicy, bez konieczności wcześniejszego wyjmowania. Jej ponadczasowy wygląd dobrze łączy się, zarówno z nowoczesną, jak również rustykalną zastawą. Niestety ciasto może przywierać do dna i kruszyć się podczas serowania.

Naczynie wykonane jest z wysokiej jakości ceramiki odpornej na wysoką i niską temperaturę (możemy używać w piekarniku, kuchence mikrofalowej i zamrażalniku). Nadaje się do mycia w zmywarce.

 

Tartownica szklana

Zastosowanie tartownicy szklanej jest podobne, jak w przypadku tartownicy kamionkowej. Tarta pięknie prezentuje się w takiej formie, ale jest ciasto może przywierać do dna i kruszyć się podczas serowania.

Naczynie jest odporne na wysoką i niską temperaturę (możemy używać w piekarniku, kuchence mikrofalowej i zamrażalniku). Nadaje się do mycia w zmywarce.

 

Tartownica ze stali węglowej

Nieprzywieralna powłoka i wyjmowane dno w tartownicy ze stali węglowej sprawiają, że ciasto samo wyskakuje z formy. Niestety tartownica ta nie jest tak reprezentacyjna jak tartownica kamionkowa czy szklana. Z uwagi na łatwość wyjmowania ciasta, najczęściej korzystam z formy ze stali węglowej.

Naczynie jest odporne na wysoką i niską temperaturę (możemy używać w piekarniku, kuchence mikrofalowej i zamrażalniku). Nie nadaje się do mycia w zmywarce.

 

Ceramiczne kulki do pieczenia

Ceramiczne kulki, wielokrotnego użytku służą do obciążenia podczas pieczenia ciasta kruchego lub ciasta francuskiego, aby pozostało równe i bez wybrzuszeń. Ciasto przykrywamy papierem do pieczenia i wsypujemy kulki, tak aby zakryły cały spód. Stanowią wygodny zamiennik grochu czy fasoli.

 

Formy do tarty / Tartownice

 

Powiązane przepisy: 

Super kruche ciasto słodkie i słone w kilku wersjach

Quiche ze szpinakiem, gorgonzolą, mozzarellą i plastrami salami 

Quiche ze szpinakiem, kozim serem i suszonymi pomidorami 

Tarta dyniowa

Super czekoladowa tarta z pomarańczowym karmelem

Tartaletki na kruchym spodzie z kajmakiem i jeżynami 

Mazurek kajmakowy z czerwonymi porzeczkami

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress