Adoptuj pszczołę!!!

Akcja społeczna realizowana przez Greenpeace Polska

 

Co to za akcja?

„Adoptuj pszczołę” to akcja społeczna, dzięki której za symboliczne 2 PLN lub wielokrotność ten kwoty, każdy może zaadoptować wirtualną pszczółkę i tym samym pomóc wszystkim pszczołom miodnym i dziko żyjącym. Żeby to zrobić należy wejść na stronę www.adoptujpszczole.pl i dołączyć do tysięcy osób, którym zależy na ochronie zapylaczy. Dotychczas dzięki akcji udało się postawić w 16 miastach Polski sto hoteli dla owadów zapylających, stworzyć w Warszawie ogród społecznościowy dla pszczół i ludzi oraz odbudować pszczelą populację w Przyczynie Dolnej. Celem tegorocznej edycji będzie Wielki Spis Zapylaczy, czyli badania naukowe, dzięki którym dowiemy się, jak się żyje pszczołom w Polsce i jak możemy im jeszcze skuteczniej pomóc. Będzie to pierwszy w Polsce projekt badawczy nad owadami zapylającymi realizowany w modelu nauki obywatelskiej, w którym ekspertów wesprą zwykli obywatele. Dlatego Twój udział w „Adoptuj pszczołę” to nie tylko ogromna pomoc pszczołom miodnym i dziko żyjącym, ale też istotny wkład w polską naukę nad tymi pożytecznymi owadami. Pierwsza i druga edycja “Adoptuj pszczołę” były największymi projektami crowdfundingowymi (forma finansowania różnego rodzaju projektów przez społeczność) w Polsce pod względem liczby uczestników.

 

Wielki Spis Zapylaczy

W ramach Wielkiego Spisu Zapylaczy razem z Wydziałem Biologii Uniwersytetu Warszawskiego, planowany jest szereg badań, sprawdzających różne aspekty życia pszczół i owadów zapylających: liczebność i różnorodność ich populacji, rozmieszczenie oraz wpływ różnych czynników zewnętrznych na ich zdrowie.

  • Liczebność i różnorodność: W badaniu liczebności może pomóc każdy, kto posiada smatfon lub tablet. Wystarczy zainstalować aplikację, zrobić zdjęcie pszczółki i przesłać do specjalnej bazy danych – dzięki temu przyczynimy się do postania największego zbioru danych o pszczołach w Polsce!
  • Rozmieszczenie: Badanie, które pomoże nam zrozumieć, jak żyje się owadom zapylającym w Polsce, zarówno w mieście, jak i na terenach rolniczych. Badania pomogą odpowiedzieć na wiele pytań np.: Czy to prawda, że przez masowe wykorzystanie pestycydów w rolnictwie, pszczołom lepiej żyje się w mieście? Czy to prawda, że w Polsce, tak jak w niektórych rejonach USA, w mieście żyje więcej gatunków zapylaczy, a – paradoksalnie – miasta stają się ich oazą?
  • Czynniki zewnętrzne: Badania, które sprawdzą, jakie czynniki są dla pszczół najbardziej szkodliwe i w jaki sposób są narażone na ich działanie. Badania pomogą odpowiedzieć na wiele pytań np.: Czy pyłek i nektar, którymi się odżywiają, jest bezpieczny. Czy sposób, w jaki produkujemy naszą żywność skazuje je na choroby? Jak wynika z licznych badań, odwiedzając kwitnące uprawy, pszczoły narażone są na kontakt z toksyczną, a często wręcz zabójczą mieszaniną pestycydów. Jak możemy je przed tym chronić? Ile jest warta dla nas ich praca?

 

Adoptuj pszczołę

 

Pszczela apokalipsa!!!

Nie zdajemy sobie sprawy ile tak naprawdę zawdzięczamy pszczołom!!! W Polsce to właśnie pszczoły miodne i pszczoły dziko żyjące są głównymi owadami zapylającymi. Gdyby z jakiegoś powodu zniknęły, około jedna trzecia roślin uprawnych musiałaby być zapylana w inny sposób (np. ręcznie), w przeciwnym razie spadek wydajności produkcji roślinnej sięgnąłby nawet 75%. Oznaczałoby to nie tylko, że nasza dieta stałaby się bardzo monotonna, ale przede wszystkim droga. Zniknięcie pszczół wiązałoby się ze znacznym wzrostem cen. Najnowsze szacunki wskazują, że roczna wartość zapylania na świecie sięga 265 miliardów euro, a w samej Europie około 22 miliardy euro. Oprócz roślin uprawnych, także większość dziko rosnących roślin (około 90%) wymaga udziału owadów w procesie zapylania. Bez pszczół świat stałby się szary i monotonny, odżywialibyśmy się zbożami, algami, grzybami. Nawet hodowla zwierząt i produktów odzwierzęcych jest zależna od pracy pszczół, które zapylają wiele roślin uprawianych na pasze. Pszczela apokalipsa zmieniłaby nasze życie nie do poznania. Niestety, od jakiegoś czasu pszczołom wiedzie się coraz gorzej, w dużej mierze przez działalność człowieka. Dlatego musimy je chronić!

 

Pakiet Pszczelego Bohatera

Każdy, kto adoptuje co najmniej 20 pszczół otrzyma Pakiet Pszczelego Bohatera, a w nim: wyjątkowy e-book “54 zadziwiające fakty o pszczołach”, specjalny certyfikat potwierdzający pszczele bohaterstwo, a także możliwość nazwania swoim imieniem jednego z zapylaczy, którego spotkamy podczas badań. Ja swoją pszczółkę nazwę Miecio, a Ty ???

Źródło tekstu i zdjęć: https://www.adoptujpszczole.pl/

Adoptuj pszczołę

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress