Jak przygotować weki?

Pasteryzacja na sucho i na mokro

 

Kategoria: ABC gotowania

 

Metodą na zachowanie smaków lata na długie, zimowe wieczory jest pasteryzacja słoiczków z rozmaitymi pysznościami (konfiturami, powidłami czy kremami z warzyw), która zapobiega szybkiemu psuciu się produktów, na skutek działania znajdujących się w nich drobnoustrojów. Pasteryzacja może odbywać się na sucho (babcinym sposobem pod kocem lub w piekarniku) bądź na mokro.

 

Ogólne zasady dla wszystkich 3-ech metod:

  1. Sprawdzamy, czy słoiki nie są popękane, a nakrętki wyszczerbione
  2. Sprawdzone słoiki i zakrętki dokładnie myjemy i wyparzamy
  3. Słoiki napełniamy zostawiając na górze 2 cm wolnej przestrzeni

Pasteryzacja na sucho babcinym sposobem pod kocem – metoda pasteryzacji wskazana wyłącznie do zawekowania gorących przetworów, umieszczonych w słoikach typu weck (ze szklanym wieczkiem, gumką i metalowym klipsem) oraz klasycznych słoikach z metalową nakrętką. Wyparzone słoiki napełniamy ciepłym nadzieniem, mocno zakręcamy i odwracamy do góry dnem. Jeżeli odwrócimy słoik do góry nogami, powietrze z drobnoustrojami znajdujące się pierwotnie na wierzchu słoika musi przecisnąć się ku górze, pokonując gorącą zawartość i tym samym samoistnie ulega pasteryzacji. Odwrócone słoiki przykrywamy grubym kocem i pozostawiamy tak opatulone na 1 dobę.

Pasteryzacja na sucho w piekarniku – metoda pasteryzacji wskazana do zawekowania, zarówno gorących, jak i zimnych przetworów, umieszczonych tylko w klasycznych słoikach z metalową nakrętką, ponieważ wysoka temperatura może naruszy strukturę gumy w słoikach typu weck. Wyparzone słoiki napełniamy nadzieniem, mocno zakręcamy, układamy na blasze, tak aby nie stykały się ze sobą i wstawiamy do zimnego piekarnika. Piekarnik ustawiamy na 130 stopni opcja góra-dół i zaczynamy pasteryzację przez ok. 60 minut. Wieczka słoików powinny się uwypuklić w trakcie pasteryzacji. Po pasteryzacji słoiki pozostawiamy w piekarniku do ostygnięcia – wcześniejsze wyjęcie może spowodować pękanie słoików. Jeżeli pasteryzujemy w piekarniku nie ma potrzeby odwracania słoików do góry nogami.

Pasteryzacja na mokro – metoda pasteryzacji wskazana do zawekowania, zarówno gorących, jak i zimnych przetworów, umieszczonych w słoikach typu weck (ze szklanym wieczkiem, gumką i metalowym klipsem) oraz klasycznych słoikach z metalową nakrętką. Wyparzone słoiki napełniamy nadzieniem, mocno zakręcamy i stawiamy na dnie dużego garnka, na spodzie którego kładziemy szmatkę. Szmatka amortyzuje drganie słoików i zapobiega ich pękaniu podczas pasteryzacji. Następnie garnek ze słoikami napełniamy wodą, mniej więcej do 3/4 wysokości słoików. Jeżeli przetwory w słoikach są zimne, wtedy do garnka wlewamy zimną wodę, a jeżeli są ciepłe – to garnek ze słoikami napełniamy ciepłą wodą, ale nie cieplejszą niż słoiki. Tak przygotowany garnek podgrzewamy, a gdy woda zacznie się gotować, zmniejszamy ogień, przykrywamy garnek pokrywką i pasteryzujemy 10-30 minut w zależności od przepisu (jeżeli np. wekujemy połówki lub ćwiartki gruszek pasteryzujemy tylko 10 minut, aby gruszki nam się nie rozpadły). Podczas pasteryzacji wieczka słoików powinny się uwypuklić i delikatnie strzelić. Po pasteryzacji słoiki pozostawiamy w garnku do ostygnięcia – wcześniejsze wyjęcie może spowodować pękanie słoików. Jeżeli pasteryzujemy na mokro nie ma potrzeby odwracania słoików.

 

Powiązane przepisy:

Mus jabłkowy z pomarańczą

Powidła śliwkowe z kakao i szczyptą chili

Konfitura żurawinowo-jabłkowa

Dżem gruszkowo-figowy z wanilią

Zupa krem z dyni z pomarańczą, imbirem i mleczkiem kokosowym

Zupa krem z pieczonych papryk i pomidorów z serkiem mascarpone

Puree z dyni

Brak komentarzy

Facebook

Likebox Slider Pro for WordPress